Svatý rok 2025

Papež František dne 9. 5. 2024 bulou Spes non confundit (Naděje nezklame) vyhlásil Svatý rok 2025. Jubilejní neboli Svatý rok se slaví každých 25 let. Svatý rok bude zahájen otevřením Svaté brány baziliky svatého Petra ve Vatikánu 24. 12. 2024 a ukončen uzavřením této Svaté brány 6. 1. 2026 o slavnosti Zjevení Páně.

Biskupové českých a moravských diecézí u příležitosti Jubilejního roku 2025 zvou věřící na Národní pouť do Říma, která se uskuteční ve dnech 28.–30. 3. 2025.
Více informací o Jubileu 2025 naleznete na webové stránce https://www.iubilaeum2025.va anebo v češtině na stránce https://www.cirkev.cz pod odkazem [Jubilejní rok 2025], informace o Národní pouti tamtéž pod odkazem [Národní pouť do Říma 2025].

Stanovení diecézních jubilejních míst

Diecézní biskup brněnský Mons. Pavel Konzbul v souladu s papežskou bulou Spes non confundit, jíž papež František vyhlásil Svatý rok 2025, a podle dekretu Apoštolské penitenciárie ze dne 13. 5. 2024 stanovil jubilejní místa na území brněnské diecéze, na kterých je možné od 29. 12. 2024 do 28. 12. 2025 získat plnomocné odpustky jubilejního roku:
* hlavní chrám brněnské diecéze: katedrála sv. Petra a Pavla v Brně
* papežské baziliky minor:
– bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně
– bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše ve Žďáru nad Sázavou
* poutní kostely:
– kostel sv. Anny v Žarošicích
– kostel Jména Panny Marie ve Křtinách
– kostel Panny Marie Bolestné ve Sloupu v Moravském krasu
– kostel Panny Marie Karmelské v Kostelním Vydří
– kostel Navštívení Panny Marie v Hlubokých Mašůvkách

Plnomocné odpustky může na diecézních jubilejních místech získat pro sebe nebo pro duše v očistci každý věřící, který nemá zalíbení v žádném hříchu, přijal svátost smíření a svaté přijímání a pomodlí se na úmysl Svatého otce, pokud
(1) na diecézní jubilejní místo vykoná zbožnou pouť a zúčastní se zde slavení mše svaté nebo bohoslužby slova, liturgie hodin (modlitba se čtením, ranní chvály, nešpory), pobožnosti křížové cesty, modlitby růžence, hymnu Akathistos, kající bohoslužby zakončené individuální svátostí smíření kajícníků, nebo
(2) jednotlivě nebo ve skupinkách zbožně navštíví diecézní jubilejní místo a stráví tam přiměřeně dlouhou dobu v eucharistické adoraci a rozjímání, které zakončí modlitbou Otče náš, Vyznáním víry a vzýváním Panny Marie, Matky Boží.